Českághetta.cz / na titulní stránku

:: Likviduj! tour 2006

Romské děti natřené nabílo (komentář)

1. 12. 2004 :: Martin Šimáček :: Člověk v tísni

Tři (romské) děti (4, 5 a 6 let) z Libčic u Prahy kdosi v sobotu 30. října natřel emailem na obličeji a ve vlasech na bílo, až se jedno z nich přiotrávilo. Všechny tři pak musela odvézt sanita do nemocnice.

A nebo se děti natřely samy. To tvrdí policejní psycholog, který s dětmi druhý den po incidentu hovořil. Šetření provádí Policie ČR.

Bílý vykřičník

Ať už to udělal nějaký duševně chorý rasista, kterého popisují „natřené“ děti jako světlovlasého muže v holínkách, nebo se děti natřely na bílo samy, zůstal po incidentu namalovaný velký bílý vykřičník.

Nejen v Německu v první polovině 20. století si hodně lidí myslelo, že jedině bílá rasa má právo na plnohodnotný život. Myslí si to i dost lidí v současném Česku. A myslel si to podle všeho i rasista, který se rozhodl dokázat svůj názor na třech dětech.

Kruté poznání

Pokud se děti natřely samy, je to tragédie ještě větší. Ve věku čtyř, pěti a šesti let právě poznávají, do jaké situace se narodily. Jejich máma je chudá Romka, která jim nemůže koupit to, co má většina ostatních dětí. Poznávají, že jejich životní standard je oproti ostatním nižší, že bydlí v polorozpadlém 1+kk se smradlavým tureckým záchodem společným pro deset rodin.

Jen málokdo si všimne, že i v takových podmínkách se starají o své domovy jak nejlépe dokáží. Na ulici si na ně kdekdo pohrdavě ukazuje a mezi vrstevníky poznávají, že ostatní děti, se kterými si rodiče doma listují v knížkách a jezdí s nimi na výlety, už mají před nimi náskok, zatímco oni ještě nevytáhly paty z ghetta a doma nemají ani svůj vlastní koutek.

Chudoba natřená načerno

Aby nedošlo k mýlce: Větší část Romů v Česku žije zcela normálními životy, integrována do společnosti. Stejně jako každý Rom mají před sebou o jeden úkol navíc než ostatní lidé. Musí se (každý po svém) vyrovnat s tím, že jim barva jejich pleti bude v některých situacích komplikovat život, protože ne málo lidí v Česku si stále ještě myslí, že Romové jsou nepořádní a nepřizpůsobiví.

Děti natřené na bílo sice bojují s chudobou své mámy, ale chudobou natřenou na černo. Okolí se na ně vesměs nedívá jako na děti z chudinské enklávy, ale jako na špinavé Romy, kteří podmínky, ve kterých žijí, mají jako svou přirozenost. Jaký div, že čtyř, pěti a šestileté děti touží být bílé! o kolik by jim to usnadnilo život.

Každý člověk potřebuje k tomu, aby si mohl vybudovat identitu a nalézt své místo ve společnosti, aspoň nějaké zázemí. Každý Rom musí najít sílu, aby se s tím, že je příslušníkem neoblíbené minority, vyrovnal. Někdo se k tomu hrdě přihlásí, jinému je to jedno, někdo se pod tlakem společnosti stydí.

Natřít sebe nabílo je výraz zoufalého hledání pošramocené identity!

Natřít děti nabílo je výraz hlouposti a rasismu!


Komentář otiskla Mladá fronta Dnes v pátek 26. 11. 2004

< zpět

Navigace

Aktuality

Odkazy:

Partneři kampaně:

 Člověk v tísni  BigBoard  Sony BMG  ČSOB