Českághetta.cz / na titulní stránku

:: Likviduj! tour 2006

Ghetto, nebo šance pro chudé?

16. 2. 2006 :: Michael Polák :: Mladá Fronta DNES - Liberecký kraj

Češi, Romové, volyňští Češi, Ukrajinci i Rusové žijí společně se svými problémy na jednom sídlišti v bývalém vojenském prostoru Ralsko. V místě, kde žili sovětští vojáci, tak vzniklo multikulturní ghetto.

Ještě před šestnácti lety tu bydleli jen důstojníci a vojáci Sovětské armády. Střežili tu vojenský prostor, do kterého se civilisté dostali jen zřídkakdy. Kdysi neobydlená oblast teď ožívá. Ale jen velmi pozvolna a s mnoha problémy.

Typickým příkladem je Ploužnice na Českolipsku, osada, nebo spíš malé sídliště, ležící u cesty mezi Mimoní a Kuřivody. V moderně zrekonstruovaných bytech po vojácích žije unikátní směs lidí. Bydlí tu Češi, Romové, volyňští Češi, Ukrajinci i Rusové. Vzniklo tu tak unikátní multikulturní ghetto, trochu odtržené od okolního světa. Rekonstruované domy po okupační armádě vypadají sice moderně, jejich obyvatelé jsou ale spíše zástupci skupiny, o které běžně mluvíme jako o sociálně slabší vrstvě.

"Bytové domy v Ploužnici vyvolávají dojem luxusu, ale dříve tu nebyly žádné služby a nové vznikají jen pozvolna, proto sem normální obyvatelstvo nešlo," vysvětluje Marek Mikuš z organizace Člověk v tísni.

Vytvořilo se tu ghetto lidí, kteří dostávají od okolního světa nálepku nepřizpůsobivých, nepracovitých nebo neplatících lidí bez ohledu na jejich vlastnosti či schopnosti. "V nedaleké Mimoni se o Ploužnici vypráví, že je tu nebezpečno a moc černo. Přitom je tu naprostý klid," říká Emílie Horáčková, která v Mimoni a okolí pracuje jako terénní sociální pracovnice organizace Člověk v tísni.

Odtrženost Ploužnice od okolního světa se projevuje i jinak. "Služby pro místní obyvatele jsou tu silně nedostatečné," upozorňuje Marek Mikuš. "Není tu škola, školka, lékař, obchody a autobusy do dva až tři kilometry vzdálené Mimoně jezdí jen asi třikrát denně." Proto je normální, když na silnici do Mimoně potkáte matky vedoucí jedno dítě za ruku a další v kočárku před sebou. Když potřebují na nákup, nic jiného jim nezbývá. "Přitom silnice do Mimoně je hodně frekventovaná a hrozí, že tu dojde k nějaké tragédii," varuje Emílie Horáčková.

Mezi její klienty patří i v Ploužnici bydlící mladá Romka, matka osmileté dcery a dvouletého syna. Horáčková pomáhala rodině při jednáních s mimoňskou školou, kde se malé dívce posmívali spolužáci, že je černá. Kvůli malému synovi by dnes matka ráda využívala školku, v Ploužnici ale nic takového není, ačkoli mladých rodin s dětmi je tu dost. "Když jedu s dcerou k doktorovi, musím s sebou brát i malého. Doma ho nechat nemůžu a školka tu není. Dost nám to komplikuje život," přiznává mladá romská maminka.

V polovině prosince Ploužnicí otřásl případ zavražděných novorozenců - dvojčat. Matka dětí, kterou policisté z vraždy obvinili, žila právě na ploužnickém sídlišti. Byla to Češka, všichni jí tu znali. Je totiž jedno, jestli jste Čech, Rom nebo Ukrajinec. Dalším znakem místního ghetta je to, že vztahy mezi lidmi tu jsou jako na vesnici.

Ploužnici hrozí, že se změní v romské ghetto

"Když jsem se sem stěhovala, nikdo mě tu neznal a úplně cizí lidé mi tu se stěhováním začali pomáhat. Sama bych to bez jejich pomoci nezvládla. Dodnes máme bezvadné vztahy," říká asi šedesátiletá Romka žijící v jedné z moderně vypadajících bytovek. V jiném bytě o dvě patra níže žije dokonce její devadesátiletá maminka. Nečekaná návštěva v podobě terénních sociálních pracovníků a novináře staré paní nevadí. Hosty v úhledném bytě vítá slivovicí.

V Ploužnici se už nyní rekonstruují další domy po sovětské okupační armádě. Už dnes zvláštnímu sídlišti hrozí, že se z něj stane ještě uzavřenější ghetto. Je totiž možné, že se sem z Mimoně budou muset odstěhovat další lidé z tamní silné romské komunity. Mají nálepku nepřizpůsobivých.


Michael Polák


Autor je redaktorem Mladé Fronty DNES - Liberecký kraj pro Českolipsko.

Článek byl publikován v Mladé Frontě DNES - Liberecký kraj dne 16.2.2006.

< zpět

Navigace

Aktuality

Odkazy:

Partneři kampaně:

 Člověk v tísni  BigBoard  Sony BMG  ČSOB