Českághetta.cz / na titulní stránku

:: hra Cesta z ghetta

Společnost ČLOVĚK V TÍSNI a GULO ČAR
se spojili, aby řekli: LIKVIDUJ! česká ghetta.
V lednu 2006 odstartovali společnou TOUR…


Brněnská ghetta. Lidem se tu na paty lepí chudoba, většina nemá práci, hodně baráků je v dezolátním stavu. Žijí tu lidé s nálepkou „nepřizpůsobivých“ a nepracovitých Romů. Mezi grázly živoří ti, kteří nedokázali vyřešit své problémy, ztratili práci, neuplatili nájem, nebo je prostě napálili „šikovní“ podnikatelé a vyhodili je z bytu. A sami už se z toho nevyhrabou, třeba i proto, že mají blbou nálepku a bydlí na „špatné“ adrese. Uprostřed jednoho z brněn­ských ghett vyrostli GULO ČAR, jedna z nejúspěš­nějších českých funky kapel.


Už sedm let, teď ve dvaceti chudinských lokalitách, dělá ČLOVĚK V TÍSNI terénní sociální práci. Terénní pracovníci vedou ty, kteří o to stojí, ke zlepšení vlastní situace. Pomáhají jim s bytovou situací, hledáním práce. Učí je hospodařit s penězi, vedou je k pla­cení nájemného, dohlížejí, aby děti chodily do školy. „Ghetto je strašně nevýhodné pro jeho obyvatele, okolí, i celé město. Chceme pomáhat ghetta rušit, lidi, kteří mají potenciál, integrovat.
Něco dělat ale musí i města. Zatím jich většina spíš ghetta buduje,” říká Šimon Pánek, ředitel Člověka v tísni.


GULO ČAR jsou spolu celý život. A nikdy to nebylo jinak. Všichni vyrostli a žijí v brněnské chudinské čtvrti a hrát a zpívat se učili zase spolu. Od dětství. Že si budou říkat GULO ČAR a zkusí se z chudoby vyhrabat dobrou muzikou, se rozhodli na začátku 90. let. Teď by mohli dát ghettu vale. Ale nedají: „Víme, co to je žít v ghettu. A chceme o tom mluvit. Chceme pomoc těm, co nemají štěstí jako my, ale jsou pracovití a život je uvrhl do ghetta. Třeba jen kvůli tomu, že jsou Romové.”


„Romy, kteří jsou v pohodě, nevidíš. Neslyšíš o nich. Nezajímají Tě. A to je normální. A je jich hodně. Mnohem víc, než těch, co musí živořit v ghettu a ne­vědí, co znamená nebýt chudí.“

basák Vladimír Dirda


„Na zemi není místo, o kterém bych jako Romka mohla říct: to je moje země. Ale mluvím Česky, žiju v Brně, narodila jsem se tu a je to můj domov. Chci tu žít jako jakýkoliv jiný člověk.“

zpěvačka Irena Horváthová

< zpět

Navigace:

Aktuality

Odkazy:

Partneři kampaně:

 Člověk v tísni  BigBoard  Sony BMG  ČSOB